Mozaika szklana jest bardzo chętnie montowana w mieszkaniach, ale to nie jedyne miejsce jej zastosowania. Także instytucje publiczne chętnie korzystają z mozaiki ze względu na jej zalety.

Wygląd

To bardzo ważna cecha każdej mozaiki, aczkolwiek jeśli ma ona zostać zamontowana w toalecie szpitalnej lub na ścianie szatni na terenie publicznych kąpielisk jej wygląd wydaje się mieć drugorzędne znaczenie. Nie oznacza to jednak, że właściciele obiektów użyteczności publicznej powinni wybierać najbrzydsze modele. Dziś każdy obiekt publiczny powinien nie tylko spełniać swoją funkcję, ale również ładnie się prezentować.

Higiena

W przypadku szpitali, basenów czy miejskich toalet cechą ważniejszą od wyglądu jest łatwość w utrzymaniu czystości powierzchni pokrytej mozaiką. Jeśli chodzi o tę cechę mozaika szklana sprawdza się w 100 procentach. Szklana powierzchnia jest bardzo łatwa do mycia, ale także odporna na środki chemiczne używane do dezynfekcji, co jest szczególnie istotne np. w szpitalnych łazienkach.

Trwałość

Kolejną ważną cechą mozaiki szklanej jest jej trwałość. Drobne elementy znacznie rzadziej pękają lub ulegają zniszczeniu niż płytki ceramiczne o większych rozmiarach. Warto też wspomnieć, że wymiana uszkodzonego elementu zazwyczaj jest prostsza aniżeli w przypadku dużych płytek.

W obiektach użyteczności publicznej bardzo ważne są funkcjonalne aspekty mozaiki. Łatwość w utrzymaniu czystości i trwałość to główne cechy brane pod uwagę podczas wyboru materiału wykończeniowego do wielu pomieszczeń w budynkach ogólnodostępnych. Projektanci tego typu wnętrz podczas doboru materiałów muszą zdawać sobie sprawę z tego, że z łazienek, toalet czy szatani korzystają każdego dnia dziesiątki a niekiedy nawet setki osób. Konieczne jest zatem utrzymanie sterylnej czystości i zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom.