Płytki wielkoformatowe w ofercie sklepów z materiałami budowlanymi są już od kilku lat. Nadal jednak nie należą do produktów często wybieranych. Przede wszystkim ze względu na ich specjalne wymagania dotyczące przestrzeni oraz, nie ma co ukrywać, wysokiej ceny. Jednak pojawiają się coraz częściej osoby, które chętnie sięgnęłyby po takie wykończenie wnętrza. O czym zatem warto pamiętać wybierając płytki w dużym formacie?

Przestrzeń

Płytki XXL zyskały swoją nazwę nie bez powodu. Płytki ścienne dostępne są w wymiarach 25×70 lub 30×100 cm, natomiast płytki podłogowe osiągają rozmiary od 45×90 cm do nawet 120×180 cm. Jak zatem można zauważyć trudno je będzie układać w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. W przypadku niektórych  łazienek w blokach już jedna płytka zajęłaby niemal całą podłogę. Z jednej strony to ciekawe rozwiązanie, z drugiej natomiast zupełnie niepraktyczne. Dlatego też płytki wielkoformatowe najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o dużym metrażu.

Montaż

Płytki XXL są wymagające nie tylko w kwestii przestrzeni ale również jeśli chodzi o montaż. Układanie płytek wielkoformatowych trzeba zlecić specjalistom, ponieważ wymagają sporych umiejętności i doświadczenia. W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować podłoże. Trzeba też pamiętać, aby do układania płytek wykorzystać specjalistyczny klej, który znacznie różni się od tego, który używany jest do płytek standardowych i mozaiki. Na koniec należy pamiętać, że płytek XXL nie ułoży jedna osoba. Aby wyglądały dobrze konieczna jest współpraca dwóch monterów.

Funkcjonalność, trwałość i wygląd

Płytki XXL prezentują się bardzo ładnie, co do tego nikt nie ma wątpliwości. O ich funkcjonalności w dużej mierze decyduje rodzaj płytek i miejsce ich ułożenia. Płytki o gładkiej powierzchni doskonale sprawdzają się w warunkach panujących w łazience. Są łatwe do utrzymania w czystości, co w przypadku tego pomieszczenia jest bardzo ważne. Są one również trwałe. Jeśli podczas montażu zostaną zachowane najwyższe standardy, wówczas nie grozi nam pękanie płytek, ani inne uszkodzenia. Duże płytki, podobnie jak wszystkie inne mogą ulegać uszkodzeniom mechanicznym takim jak np. zarysowania. Nie jest to jednak specyfika wyłącznie tego rodzaju płytek, a raczej wszystkich tego podobnych produktów dostępnych na rynku.

Płytki wielkoformatowe to nowy trend pojawiający się w aranżacjach wnętrz łazienek. Doskonale prezentują się w dużych, przestronnych pomieszczeniach, natomiast zupełnie nie nadają się do małych łazienek w blokach. Są ładne, funkcjonalne i trwałe. Ich niewątpliwą wada jest cena i wymagający montaż. Niemniej jednak są one jedną z ciekawszych opcji wykończeniowych dla posiadaczy przestronnych łazienek.