Mozaika to technika dekoracji, z której można korzystać w bardzo różnorodny sposób. W sklepach dostępne są drobne elementy wykonane ze szkła, ceramiki, drewna, kamienia lub metalu, które kładzione są na ścianach lub podłogach. To jednak nie koniec możliwości związanych z techniką dekoracyjną jaką jest mozaika. Dzisiaj podpowiadamy jakie dekoracje ogrodowe z mozaiki można wykonać samodzielnie.

 

Mozaikowe donice

Mozaika doskonale sprawdza się jako technika wykorzystywania odpadów szklanych i ceramicznych. Jednym z ciekawych pomysłów może okazać się przerobienie potłuczonych filiżanek w nietypowe donice. Wystarczy poszczególne elementy skleić ze sobą, najlepiej za pomocą kleju w odmiennym od szkła lub porcelany kolorze. Wówczas powstanie wyróżniająca się spoina i tak stworzona donica lub osłonka na doniczkę będzie prezentowała się bardzo oryginalnie.

Meble ogrodowe z mozaiką

O meblach tworzonych z wykorzystaniem mozaiki pisaliśmy już kilkukrotnie. Dziś pragniemy dodać do ich listy meble ogrodowe. Mozaika ułożona z drobnych elementów ceramicznych doskonale nadaje się na pokrycie zniszczonego blatu stołu. Do stworzenia takiego stolika wystarczy koszyk potłuczonych kafelków, kamyków lub innych barwnych elementów oraz specjalistyczny klej, dostępny w sklepach z materiałami budowlanymi. Do tego trzeba dodać odrobinę wyobraźni i można stworzyć piękny, a przede wszystkim niepowtarzalny mebel ogrodowy. Zaletą stolików pokrytych mozaiką wykonaną z kamyków czy ceramiki jest odporność na blaknięcie spowodowane słońcem, uszkodzenia mechaniczne a także te, wynikające z działania wody czy zmiennych temperatur.

lampion z mozaiki

Lampiony z mozaiki szklanej

Wspaniałym materiałem na mozaikowe ozdoby jest także szkło. W domu można wykorzystać gotowe, szklane mozaiki do prac wykończeniowych, natomiast w ogrodzie doskonale sprawdzi się potłuczone kolorowe szkło. Drobne elementy szklane można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z ciekawszych jest stworzenie niepowtarzalnych lampionów. Do ich wykonania najlepiej wykorzystać potłuczone butelki oraz specjalne spoiwa do witraży lub kleje montażowe. W tak stworzone lampiony można wmontować elektryczne żarówki, diody ledowe zasilane baterią lub włożyć w niewielkie świeczki, których płomień dodatkowo wzmocni walory estetyczne lampionu. Mozaikowe lampiony będą świetnie prezentowały się zarówno wisząc w ogrodzie jak i ustawione na stoliku podczas kolacji w plenerze.