Mozaika to sposób na dekorację nie tylko ścian czy podłóg. Można z niej stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Dziś pokażemy kilka pomysłów na niestandardowe wykorzystanie mozaiki.

mozaika

  1. Mozaika na elewacji

W Polsce przyzwyczailiśmy się do mozaiki układanej wewnątrz domu. Warto jednak pamiętać, że można ją ułożyć również na zewnątrz. Szczególnie w ciepłych krajach takich jak Włochy, Hiszpania czy Turcja mozaiki dekorują elewacje domów. Delikatna mozaika z kamieni lub ceramiki dekoruje nie tylko budynek, ale także ogród.

pomysły na mozaikę

  1. Mozaika w basenie

Mozaika jest jednym z materiałów, które wykorzystywane są przez budowniczych basenów. Wykłada się nią zarówno wnętrze pływalni jak i podłogi wokół basenu oraz ściany i podłogi w sanitariatach. Warto jednak zauważyć, że mozaika może być bardzo różnie układana. W większości wypadków jest to jednokolorowy zestaw elementów, który chroni basen przed przeciekaniem. Bywa jednak, że zamiast standardowej bieli na dnie basenu pojawiają się płytki niebieskie, dzięki czemu woda nabiera intensywnego koloru. Jeśli dodatkowo na dnie pojawi się ułożony z mozaiki delfin, wówczas basen zamienia się w pełne życia morze.

pomysły na mozaikę

  1. Mozaikowe rzeźby

Mozaikę można również wykorzystać do tworzenia rzeźb. Wspaniale prezentuje się przedstawiona na zdjęciu jaszczurka, której łuskami są elementy mozaiki ceramicznej. Piękny połysk ceramiki dodaje uroku rzeźbionemu zwierzęciu.

pomysły na mozaikę

  1. Mozaikowe auto

Dla miłośników mozaiki nie ma nic niezwykłego, stąd też można spotkać się z bardzo egzotycznym wykorzystaniem tego pięknego materiału. Jednym z ciekawych pomysłów jest samochód z karoserią wykonaną ze złotej mozaiki. Ten pojazd podbił serca zarówno osób ceniących sobie piękno mozaiki jak i tych kochających motoryzację.

pomysły na mozaikę

  1. Meble z mozaiki

Mozaika jest też wykorzystywana do ozdabiania mebli. Pisaliśmy już wcześniej o blatach kuchennych z mozaiki, a dziś chcemy pokazać stolik, którego blat wykonano z ceramicznych elementów. Delikatny wzór na blacie nadaje mu niezwykłej elegancji.