Mozaika szklana najczęściej używana jest jako materiał wykończeniowy w mieszkaniach. Pojawia się w łazienkach, toaletach oraz kuchniach. Warto jednak wiedzieć, że szklana mozaika to również świetny materiał na przydomowe baseny.

Dlaczego mozaika szklana?

Mozaika wykonana jest ze szkła hartowanego, które jest bardzo wytrzymałe. Doskonale sprawdza się w niskich i wysokich temperaturach. Bardzo trudno jest ją zarysować lub uszkodzić. Dodatkową zaletą mozaiki jest jej wodoodporność i nieprzepuszczalność. Ze względu na te właściwości mozaika doskonale sprawdza się jako materiał do budowy basenów ogrodowych.

Mozaika szklana – na co zwrócić uwagę

Wybierając mozaikę szklaną, która ma być użyta do budowy basenu lub sauny należy zwrócić baczną uwagę na jej właściwości. Najlepiej postawić na płytki wykonane z grubszego szkła. Wielkość poszczególnych elementów nie ma znaczenia dla jej funkcjonalności. Właściwości mozaiki takie jak kolor, kształt pojedynczych elementów czy obraz tworzony przez ułożone kostki ma znaczenie wyłącznie dla ostatecznego wyglądu basenu.

Podkład i spoina

Decydując się na budowę basenu trzeba pamiętać, że nie wystarczy wykopany w ziemi otwór wyłożyć mozaiką. Aby basen utrzymywał wodę i spełniał wszelkie normy bezpieczeństwa wszystkie jego ściany muszą być odpowiednio przygotowane. Po wykopaniu otworu w ziemi musi być on odpowiednio zabezpieczony specjalną folią. Następnie powinna na nim znaleźć się warstwa utwardzająca powierzchnię, a dopiero na samym końcu układana jest mozaika szklana. Po zamontowaniu wszystkich elementów mozaiki należy szczeliny wypełnić spoiną. Bardzo ważne jest, aby wybrać fugę odporną na wysokie i niskie temperatury oraz mogącą wytrzymać długotrwałe działanie wody. Najlepiej do tego celu nadają się specjalne spoiny silikonowe.