Idąc do sklepu w poszukiwaniu mozaiki, płytek ceramicznych czy innych materiałów do wykańczania i dekoracji wnętrz zawsze patrzymy na ich ceny. Dziś kilka słów o tym od czego zależy cena mozaiki czy płytek.

Dlaczego patrzymy na cenę?

Większość osób odwiedzających sklepy budowlane ma konkretny budżet, który może wykorzystać na zakupy. Za pieniądze te chce kupić ładne i dobre materiały. Przyjęło się, że im wyższa cena tym lepsze jakościowo materiały. Płacimy również za ładny wygląd tego, co chcemy kupić.  Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że w całkowity koszt wybranych płytek czy mozaiki szklanej wchodzą także  takie elementy jak marża czy podatki, ale przecież one są na podobnym poziomie w przypadku wszystkich  artykułów, więc nie wyszczególniamy ich jakoś specjalnie w naszej ocenie kosztu materiałów. Jak się jednak zaraz okaże wysoka cena nie zawsze wskazuje na równie wysoką jakość produktu.

Za co zatem płacimy?

Jak już wyżej wspomniano są takie elementy składowe ceny, które uznajemy za stałe i nie bierzemy ich pod uwagę. Należą do nich marże i podatki. Kolejną składową ceny ostatecznej jest koszt materiału i pracy włożonej w produkcję. Jak można się spodziewać również te koszty powinny być podobne w przypadku dużej grupy różnych producentów. Gdzie zatem powstają, niekiedy ogromne, różnice cenowe? Przede wszystkim płacimy za markę. Znane logo umieszczone na opakowaniu to zazwyczaj kilka procent więcej w cenie końcowej produktu. Kolejną składową jest wzornictwo. Jeśli zależy nam na najnowszym wzorze produktu musimy liczyć się z ceną nieco wyższą niż  w przypadku produktu z zeszłorocznej kolekcji. Kolejne złotówki dopłacamy za kolekcje limitowane, produkty z tzw. krótkich serii lub wykonywanych na specjalne zamówienie.

Kiedy idziemy do sklepu zakładamy, że za mozaikę do łazienki zapłacimy maksymalnie X złotych. Mamy nadzieję, że wybierając modele ze znanym logo i w wyższej cenie mamy gwarancję wysokiej jakości. Niestety nie zawsze tak jest. Zdarza się, że płacimy nie tyle za jakość ile za markę, najnowszy wzór płytek czy limitowaną ich ilość. Te ostatnie cechy zazwyczaj nie mają nic wspólnego z ważnymi dla większości z nas cechami takimi jak wytrzymałość czy funkcjonalność. Dlatego zanim zapłacimy za wybrane materiały, najpierw dokładnie sprawdźmy, czy naprawdę warto.