Montaż mozaiki szklanej nie różni się znacząco od montażu mozaik wykonanych z innych materiałów. Warto jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę decydując się na samodzielne wykańczanie wnętrz za pomocą mozaiki.

Przygotowanie powierzchni do montażu mozaiki

Mozaika szklana wymaga odpowiednio przygotowanego podłoża. Należy pamiętać, aby ściana lub podłoga, na której będą układane kostki mozaiki, była równa i gładka. Powierzchnia stanowiąca podłoże dla mozaiki musi być sucha i nie może być zagrzybiona.

Materiały niezbędne do montażu mozaiki

Aby samodzielnie ułożyć mozaikę szklaną należy dokładnie się do tego przygotować. Poza samą mozaiką należy zakupić specjalistyczny klej do szklanych dekoracji takich jak wspomniana mozaika, listwy czy dekory. Ponadto należy wyposażyć się w szpachelkę do nakładania kleju oraz przeznaczoną do szklanych mozaik fugę.

Przygotowanie podłoża do klejenia mozaiki szklanej

W pierwszej kolejności należy przygotować do układania mozaiki ścianę. Najlepiej nanieść na nią specjalny płyn gruntujący, który zabezpieczy ją przed nasiąkaniem wodą. Jeśli mozaika ma być ułożona w pomieszczeniach o dużej wilgotności np. w łazience, wówczas należy dodatkowo zastosować grunt izolacyjny.

Klejenie mozaiki szklanej

Klejenie mozaiki należy rozpocząć od nałożenia na podłoże warstwy specjalistycznego kleju do układania mozaiki szklanej. Należy pamiętać o tym, aby warstwa była równa i pokrywała całą powierzchnię, na której będzie kładziona mozaika. Po wyrównaniu warstwy kleju należy położyć na nim mozaikę, lekko docisnąć, a następnie usunąć ewentualny nadmiar kleju. Układanie warto rozpocząć w miejscu słabo widocznym, aby sprawdzić czy stosowany klej nie odbarwia mozaiki lub nie tworzy na niej plam. Należy pamiętać, aby nie przyklejać mozaiki punktowo, ale by cała powierzchnia każdego elementu pokryta była klejem. Jeśli pod elementami mozaiki znajdzie się powietrze będzie ona bardziej narażona na uszkodzenia.

Klejenie mozaiki – o czym należy pamiętać?

Decydując się na samodzielne układanie mozaiki należy bardzo dokładnie przeczytać instrukcję montażu. Na opakowaniu mozaiki powinny znajdować się zalecenia dotyczące rodzaju kleju czy spoiwa, jakie należy użyć. W przypadku większości mozaik szklanych do ich układania można wykorzystać klej przeznaczony do układania mozaik, ale np. w przypadku mozaik metalizowanych zwyczajny klej może uszkodzić mozaikę stąd też konieczny jest wybór innego spoiwa. Warto też pamiętać, że po ułożeniu mozaiki nie należy jej dotykać przez ok. 24 godziny, aby klej zdążył zaschnąć.

Montaż mozaiki – wypełnianie

Po upływie 24 godzin (lub czasu wskazanego przez producenta kleju) można zająć się wykończeniem. Do wypełnienia przestrzeni między poszczególnymi kostkami mozaiki należy wykorzystać specjalne drobnoziarniste fugi przeznaczone do mozaik szklanych. Przygotowaną zgodnie z zaleceniami producenta fugę nakłada się na mozaikę. Następnie resztki fugi należy dokładnie zmyć z powierzchni mozaiki, aby pozostałości nie tworzyły plam i smug.

Ważne!

W przypadku niektórych typów mozaik np. metalizowanych, zwyczajne produkty przeznaczone do montażu mozaik szklanych są nieodpowiednie. Dlatego należy zwracać baczną uwagę na zalecenia producenta, aby mozaika nie uległa zniszczeniu podczas jej układania.