Układanie płytek wydaje się być bardzo prostą czynnością. Kiedy patrzymy  z boku widzimy tylko jak na podłogę nakładana jest warstwa podłoża a na niej poszczególne płytki. Na koniec szczeliny wypełniane są spoiną i wszystko wygląda pięknie. Niestety, układanie płytek wcale nie jest takie proste. Często zdarza się, że już po kilku tygodniach płytki odpadają, kruszą się lub pękają. Najczęściej nie jest to winą złej jakości materiałów, ale nieodpowiednią techniką układania płytek. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest nieodpowiednie przygotowanie podłoża. Jak zatem należy przygotować podłogę lub ścianę, aby ułożona na nich mozaika ładnie prezentowała się a do tego była trwała?

  1. Dokładne oczyszczenie podłoża

Niezależnie od tego czy płytki będą układane na ścianie czy na podłodze należy odpowiednio przygotować podłoże. Przede wszystkim konieczne jest dokładne oczyszczenie całej powierzchni. W pierwszej kolejności trzeba usunąć wszelkie nierówności takie jak np. wcześniejsza glazura, warstwa kleju czy farby, która była nałożona na podłoże. Po usunięciu tego typu zabrudzeń, należy wyrównać podłoże szlifując je. Następnie wszelkie odłamki, kurz i pył trzeba zebrać z podłogi lub ściany. Do tego celu można wykorzystać np. odkurzacz, który pochłonie większość zanieczyszczeń.

  1. Przygotowanie podłoża

Po oczyszczeniu podłoża należy zadbać o jego stabilizację. Jeśli jest ono nierówne trzeba najpierw dokładnie je wyszlifować, a następnie uzupełnić wszystkie ubytki odpowiednio dobraną masą budowlaną. Należy pamiętać, że przed zamontowaniem płytek lub mozaiki podłoże musi  być wysezonowane. Jeśli pokryte jest betonem, wówczas należy odczekać minimum 3 miesiące, natomiast w przypadku posadzek i tynków  co najmniej 28 dni. Ważna jest również odpowiednia wilgotność podłoża, która nie powinna przekraczać 4 procent.

  1. Gruntowanie

Po wyrównaniu i oczyszczeniu podłoża należy je zagruntować. Najlepiej do tego celu wybrać specjalne emulsje, które wzmacniają podłoże, chronią je przed zawilgoceniem a przede wszystkim zwiększają przyczepność kleju.

Płytki oraz mozaiki szklane i ceramiczne wspaniale dekorują pomieszczenia mieszkalne. Trzeba jednak zadbać o to, aby były odpowiednio zamontowane. Jedną z podstawowych zasad układania płytek jest dobre przygotowanie podłoża. Niedostateczne wyrównanie powierzchni, złe oczyszczenie jej lub nie zagruntowanie może prowadzić do odpadania lub pękania poszczególnych płytek.