Mozaika to materiał chętnie wykorzystywany do prac wykończeniowych w łazienkach. Bardzo ładnie wygląda a dodatkowo daje duże możliwości dekoracyjne. Dzięki niewielkim elementom mozaikę można układać nie tylko na powierzchni płaskiej, jak to jest w przypadku tradycyjnych płytek, ale również na zaokrąglonych ścianach. Ma ona jednak swoje wymagania i warto o nich pamiętać decydując się na tę formę wykończenia wnętrza łazienki.

  1. Wzornictwo

W sklepach dostępnych jest wiele bardzo różnorodnych wzorów mozaik. Niektóre są jednokolorowe, inne składają się z kostek w kilku kolorach, a jeszcze inne tworzą barwne obrazy. Wybierając mozaikę do  łazienki warto dobrze przemyśleć jaki wzór będzie najlepszy. Mozaiki tworzące obrazy świetnie wyglądają w dużych pomieszczeniach, natomiast w przypadku niewielkich łazienek mogą stać się przytłaczające.

  1. Kolorystyka

Kolor mozaiki umieszczonej w łazience zależy w dużej mierze od preferencji właściciela. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach doboru kolorów. Przede wszystkim do małych pomieszczeń najlepiej wybierać materiały wykończeniowe w jasnych barwach. Można je urozmaicić niewielką ilością ciemniejszego koloru. W przypadku nieco większych przestrzeni wachlarz kolorystyczny, jest znacznie większy. W dużych łazienkach i pokojach kąpielowych pięknie wyglądają nie tylko mozaiki w kolorze beżowym  czy białym, ale także czarne, granatowe a nawet czerwone.

  1. Wielkość powierzchni pokrytej mozaiką

Mozaika to bardzo wdzięczny materiał dekoracyjny, ale nie może być stosowana w nadmiarze. Zbyt duża powierzchnia pokryta drobnymi elementami, nawet w jednym odcieniu, może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego mozaikę warto łączyć z innymi materiałami. Doskonale wygląda połączenie elementów pokrytych mozaiką np. obudowa wanny czy fragment ściany nad umywalką, z gładką powierzchnią pokrytą dużymi płytkami w podobnym, albo kontrastowym kolorze.

Wykorzystanie mozaiki szklanej to bardzo ciekawy sposób na aranżację łazienki. Mozaikę można zamontować niemal w każdym wnętrzu, aczkolwiek nie należy przesadzać z jej ilością, ponieważ jej nadmiar drobnych elementów może przytłaczać.