Za oknami pierwsze słoneczne dni. Pierwsze ptaki zaczynają swoje trele i w ogóle jakoś przyjemniej się robi. A wraz z wiosną przychodzi czas na wiosenne porządki. W wielu domach dokładniej ściera się kurze, czyści miejsca, do których od ostatniego, świątecznego sprzątania nie zaglądaliśmy. Także łazienka,która, choć sprzątana systematycznie, wymaga gruntownego czyszczenia. Dziś kilka słów o tym jak skutecznie i szybko sprzątać domową łazienkę.

Krok 1. Zakamarki

Łazienka to pomieszczenie wymagające higienicznej czystości. Jest ona również miejscem, w którym znajduje się mnóstwo trudno dostępnych zakamarków. Zaczynając sprzątanie w łazience najlepiej jest zajrzeć właśnie od tych, najbardziej ukrytych, miejsc. Na początek należy dokładnie odkurzyć i wymyć klatki wentylacyjne oraz kratki w drzwiach. Do tego koniecznie trzeba pozbyć się kurzu i zabrudzeń z wszelkich rur doprowadzających i odprowadzających wodę do łazienkowej armatury i urządzeń. Nie można też zapomnieć o miejscach, gdzie podłoga łączy się ze ścianami czy meblami. Konieczne jest dokładne oczyszczenie wszelkich szczelin i fug znajdujących się między płytkami lub mozaiką. Podejmując się tego zadania warto przygotować szczoteczkę do zębów, która pozwoli dotrzeć do nawet do najmniejszych szczelin. Czyszcząc fugi i płytki należy pamiętać, aby nie korzystać ze żrących i szorujących środków, które mogą uszkodzić warstwę ceramiczną płytek, pokrywę szklaną mozaiki lub fugi. Do sprzątania w łazience najlepiej wykorzystać wodę z dodatkiem płynu do naczyń, a w przypadku miejsc, gdzie pojawiają się przebarwienia sprawdzi się woda  z dodatkiem sody oczyszczonej.

Krok 2. Duże sprzęty

W domowych łazienkach można znaleźć mnóstwo drobnych przedmiotów takich jak kosmetyki, waciki czy szczoteczki do mycia zębów. Te drobiazgi sprzątane są przy każdym porządkowaniu pomieszczenia. Nieco inaczej ma się sprawa ze sprzętem dużego kalibru takim jak meble łazienkowe, brodzik prysznicowy czy umywalka. W ich wypadku dokładne czyszczenie jest wykonywane nieco rzadziej. Dlatego w czasie wiosennych porządków trzeba koniecznie zająć się nimi. Do mycia wszystkich, łazienkowych sprzętów najlepiej wykorzystać wspomnianą wcześniej wodę z płynem do mycia naczyń. Z wszelkimi drapiącymi gąbkami oraz szorującymi detergentami lepiej dać sobie spokój, by nie zniszczyć powierzchni czyszczonych sprzętów. Aby meble i ceramika pięknie wyglądały po myciu należy wytrzeć je do sucha i wypolerować. Do tego celu najlepiej nadają się delikatne, ściereczki z mikrofibry.

Krok 3. Armatura

Na koniec trzeba nadać łazience trochę blasku i dokładnie wyczyścić i wypolerować armaturę. Niezależnie od tego czy jest ona chromowana czy patynowana, lśniąca czy matowa, zawsze należy ją dokładnie umyć z wszelkich zabrudzeń oraz osadów z kamienia. Po wyczyszczeniu elementów armatury, trzeba je dokładnie wytrzeć i wypolerować. Dzięki takim zabiegom będzie ona prawdziwą ozdobą łazienki.

Wiosenne porządki w domu to taka polska tradycja. Warto się do niej dostosować, chociażby dlatego, że czysta, lśniąca ceramika i armatura cudownie prezentują się oblane słonecznym blaskiem płynącym z łazienkowego okna.