Ostatnim razem opisywaliśmy rodzaje fug, które można wykorzystać do wykończenia powierzchni pokrytych mozaiką szklaną. Jednak nie tylko rodzaj używanej fugi jest ważny. Nie mniej istotny jest jej kolor. W zależności od wielkości elementów mozaiki, jej barwy, a przede wszystkim efektu jaki chcemy uzyskać należy dobrać odpowiednią spoinę.

Kolory spoin

W sklepach budowlanych można kupić całą gamę barwną fug. Najpopularniejsze kolory to szarość i beż, niemniej jednak można kupić także fugi w kolorze brązowym czarnym czy białym. Na zamówienie dostępne są także niestandardowe kolory, które producent może stworzyć dodając odpowiedni barwnik do zamawianej spoiny.

Kolor kontrastowy czy spójny z płytką?

W zależności od efektu estetycznego, na jakim nam zależy należy dobrać odpowiedni kolor fugi. Jeśli wybierzemy kolor podobny do barwy płytki wówczas powierzchnia pokryta ceramiką lub szkłem zyska jednolity wygląd. Poszczególne płytki lub elementy mozaiki połączą się za pomocą spoiny, co sprawi, że podłoga lub ściana dla oka stanie się niemal jednolitą powierzchnią. Zupełnie inaczej jest w przypadku doboru fug w kolorze kontrastowym do  koloru płytek lub elementów mozaiki. Taka  fuga uwydatnia kształt i wielkość każdej płytki.

Kolory uniwersalne

Wśród kolorów fug istnieją również barwy uniwersalne, które są najczęściej wykorzystywane podczas układania płytek oraz mozaik. Wśród nich można wymienić odcienie szarości i beżu. Zarówno jedne jak i drugi świetnie komponują się niemal ze wszystkimi kolorami płytek i mozaik.

Płytki i mozaiki kamienne

W przypadku płytek i mozaik wykonanych z kamienia najlepiej jest wybierać uniwersalne kolory fug, lub jeśli to możliwe dostosować kolor fugi do płytek. Kamień ze swojej natury ma ciekawą kolorystykę i fakturę, którą warto uwydatniać, a nie chować. Dzięki fugom w kolorze zbliżonym do kamiennych elementów podłoga lub ściana zyskają jeszcze ciekawszy wygląd. Kontrastowe fugi będą zwracały uwagę na siebie, nie zaś na fakturę kamienia, która jest najważniejsza.

Praktyczny wymiar koloru fug

Wszystkie powyższe uwagi dotyczące koloru fug miały wymiar estetyczny. Warto jednak wspomnieć również o bardziej przyziemnych sprawach jakim jest funkcjonalność spoiny. Płytki oraz mozaiki układane są w miejscach uczęszczanych przez duże ilości ludzi np. w budynkach użyteczności publicznej czy na basenach, gdzie nie trudno o zabrudzenie fug. Podobnie jest również w naszych domach, kiedy tworzymy powierzchnię ceramiczną lub szklaną na podłodze w miejscach takich jak np. przedpokój czy korytarz. Wchodząc do mieszkania zazwyczaj mamy na nogach obuwie o zabrudzonych podeszwach. Brud z butów przenosi się na podłogę i nierzadko dotyka także fug, które po pewnym czasie zmieniają kolor na zupełnie inny niż na początku. Dlatego też decydując się na ceramiczne bądź szklane płytki i mozaiki na podłodze najlepiej wybrać barwę fug w kolorze niebrudzącym się. Świetnie sprawdzą się kolory uniwersalne takie jak szary czy beżowy lub ciemne. Nie poleca się fug białych lub w innych jasnych kolorach, ponieważ szybko stracą swój piękny wygląd ulegając zabrudzeniom.