O ile szklana mozaika nie ulega przebarwieniom o tyle fugi, które ją uzupełniają często tracą swój pierwotny kolor. Niektóre blakną pod wpływem światła słonecznego, inne ciemnieją lub jaśnieją pod wpływem środków chemicznych wykorzystywanych do czyszczenia podłóg i ścian. Zdarza się także, że na spoinie pojawiają się plamy wynikające z codziennego użytkowania łazienki czy kuchni. Jeśli w Twoim domu fugi również straciły swoją pierwotna barwę nie martw się, można je łatwo odnowić.

Renowator do fug

Kiedy zdecydujesz się na odnowienie fug w swoim domu odwiedź sklep z materiałami budowlanymi. Znajdziesz tam renowator do fug. Jest to środek przypominający nieco farbę. Dostępny jest w wielu kolorach do wyboru, dzięki czemu można dobrać kolor pasujący do spoiny jaka była użyta podczas układania mozaiki.

Odnawianie fugi

Przed nałożeniem renowatora na fugi konieczne jest bardzo dokładne oczyszczenie ich z wszelkich zabrudzeń. Najlepiej umyj  dokładnie całą mozaikę, usuń z niej wszelki brud w tym również osady z mydła czy kamienia. Następnie pozostaw mozaikę do wyschnięcia. Kiedy powierzchnia przeznaczona do odnowienia będzie sucha nałóż na fugi renowator za pomocą gąbki dołączonej do pojemnika. Po dokładnym rozprowadzeniu tego środka pozostaw go do wyschnięcia. Na koniec usuń zabrudzenia powstałe podczas nakładania renowatora.

Fugi to element wykończeniowy mozaik oraz płytek ceramicznych. Brudne lub wypłowiałe sprawiają, że dekoracyjne wykończenie ścian i podłóg traci swój blask. Dlatego ważne jest, aby dbać o nie każdego dnia, a wtedy, gdy ulegną zniszczeniu skutecznie je odnowić.