Grudzień to czas porządkowania mieszkań. Przed świętami sprzątamy dokładniej wszystkie pomieszczenia, myjemy okna, wycieramy kurze z szafek, gdzie nieco rzadziej zaglądamy na co dzień. Podczas świątecznych porządków dokładniej czyszczona jest również podłoga w kuchni i ściany, które pokryte są szklanymi bądź ceramicznymi płytkami. Dziś kilka słów o tym jak pielęgnować płytki w kuchni, aby pięknie prezentowały się każdego dnia, nie tylko od święta.

Codzienne zamiatanie

Kuchnia to pomieszczenie, w którym przygotowuje się posiłki. Podczas takich czynności jak krojenie chleba, obieranie warzyw i owoców czy wyrabianie ciasta, zdarza się, że na podłogę spadają obierki, mąka czy kruszyny. Aby utrzymać podłogę kuchenną w czystości należy ją dokładnie zamiatać zawsze, gdy zauważymy zabrudzenia. Warto także przetrzeć ją wilgotną ścierką przynajmniej raz dziennie.

Dokładne mycie

Przynajmniej raz w tygodniu, a jeśli to konieczne, częściej, podłogę pokrytą kafelkami lub mozaiką należy umyć. Do mycia najlepiej używać miękkiej ścierki lub mopa, oraz ciepłej wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Można wykorzystać do tego celu szare mydło, płyn do mycia naczyń lub specjalne preparaty przeznaczone do mycia podłóg.

Pastowanie

W przypadku podłóg, na których ułożone są płytki ceramiczne lub szklana mozaika nie ma potrzeby pastowania ich. Pasty i woski nakłada się jako zabezpieczenie na podłogi wykonane z paneli lub drewna.

Fugi

Płytki i mozaiki są proste do utrzymania w czystości i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednakże mają jeden newralgiczny punkt, którym są fugi. Z biegiem czasu fugi ciemnieją, blakną a niekiedy ulegają zabrudzeniom trudnym do usunięcia. Zdarza się również, że podczas codziennego użytkowania fuga pęka i wykrusza się. Jeśli podczas świątecznych porządków okaże się, że fugi są zniszczone lub ich fragmenty uległy przebarwieniom warto zastanowić się nad ich renowacja lub wymianą.

 

Grudzień to miesiąc, w którym decydujemy się na gruntowne sprzątanie naszych mieszkań. Podczas porządkowania kuchni warto dokładnie umyć również podłogę. Jeśli zobaczysz, że fugi są uszkodzone zastanów się, bo może to właśnie idealny czas na ich renowację lub wymianę.