Wiosna to czas, kiedy najczęściej zabieramy się do budowy, rozbudowy lub naprawy tarasu. Do wykonania podłogi tarasu można wykorzystać wiele różnych materiałów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jednak nadal jednym z bardziej popularnych są płytki ceramiczne. Zobacz, o czym warto pamiętać podczas ich zakupu.

Ważne cechy płytek

Decydując się na ceramiczną podłogę na balkonie czy tarasie musisz pamiętać, żeby nie wybierać pierwszych z brzegu płytek czy mozaiki podłogowej. Ceramika przygotowana na podłogi jest znacznie mocniejsza aniżeli ta, która układana jest na ścianach łazienki czy kuchni, jednakże wymagania stawiane przed płytkami podłogowymi w mieszkaniu znacznie różnią się od tych, które muszą spełniać płytki montowane na zewnątrz. Przede wszystkim płytki zewnętrzne muszą być odporne na warunki atmosferyczne. Muszą znosić zarówno upały i temperatury rzędu kilkudziesięciu stopni, jak i temperatury spadające nawet do kilkunastu stopni poniżej zera. Płytki oraz mozaiki, które mają być ułożone na zewnątrz muszą być również odporne na wodę. Podobnie jak materiały wykorzystywane podczas ich montażu. Polska pogoda jest bardzo kapryśna stąd też tak ważne jest dobranie odpowiednich parametrów płytek.

Zalety ceramicznej podłogi na tarasie czy balkonie

Płytki i mozaiki ceramiczne są bardzo praktycznym materiałem na podłogę tarasu czy balkonu. Przede wszystkim są one bardzo trwałe i odporne. Ponadto łatwo utrzymać  je w czystości. Wystarczy systematycznie oczyszczać podłogę z zabrudzeń sypkich oraz przemyć wodą z detergentem przeznaczonym do wybranego rodzaju płytek. Nie można również zapominać o estetycznym wygładzie płytek. Dobrze dobrane kolorystycznie sprawiają, że taras czy balkon zyskują elegancki wygląd i stają się ozdobą domu.

Wady ceramicznej podłogi

Niestety płytki i mozaiki ceramiczne mają również swoje wady. Zdarza się, że niektóre z nich po wieloletnim użytkowaniu i wystawieniu na działanie słońca mogą nieznacznie zmienić kolor. Ponadto podłogi wykonane z płytek szybko  nagrzewają się, co sprawia, że chodzenie po nich na boso staje się niemożliwe.

Płytki oraz mozaiki ceramiczne mogą być wykorzystywane nie tylko w domach, ale również na zewnątrz. Ważne jest jednak, aby wybierać takie, które dostosowane są do panujących w naszym kraju warunków pogodowych. Wysoka odporność na zmiany temperatur oraz wilgotność są istotnymi cechami, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu wymarzonych płytek na podłogę tarasu czy balkonu.

Warto przeczytać:

Pomysły na dekoracje ogrodowe z mozaiki