Przyzwyczailiśmy się, że większość mozaik dostępnych w sklepach składa się z elementów w kształcie kwadratów. W domach, miejscach publicznych i wszędzie, gdzie mozaika jest układana królują kwadraty. Warto jednak wiedzieć, że są również mozaiki składające się z elementów o innych kształtach.

Kształty mozaiki

Dzisiejsze mozaiki składają się z wielu małych elementów o jednakowym kształcie. Najczęściej można spotkać mozaiki kwadratowe, ale są również prostokątne i heksagonalne. Glazurnicy układający obrazy z mozaiki korzystają także z elementów różnokształtnych dostosowanych do potrzeb konkretnego projektu.

Mozaika heksagonalna

Heksagony to inaczej sześciany. Mozaiki ułożone z elementów w tym kształcie w ostatnich miesiącach stają się coraz bardziej popularne. Mają one szereg zalet. Przede wszystkim wyglądają niestandardowo. Od razu rzuca się w oczy ich niezwykły kształt. Heksagony jednokolorowe tworzą piękną jednorodną powierzchnię. Jeśli jednak zdecydujemy się na ułożenie mozaiki wielobarwnej możemy liczyć na zaskakujący i niepowtarzalny efekt. Heksagony mają to do siebie, że parząc na nie mózg sam układa je we wzory. Mieszanina barwnych sześcianów może wyglądać jak kolorowa plama, albo stworzyć niezwykły obraz. Wszystko zależy od wyobraźni.

Wielkość sześcianów

W przypadku mozaiki heksagonalnej, podobnie jak np. w mozaikach o kwadratowych elementach, można znaleźć modele posiadające kostki różnej wielkości. Wszystkie one pięknie wyglądają, a o wyborze powinien decydować przede wszystkim gust właściciela pomieszczenia, gdzie mozaika będzie układana.

Mozaika heksagonalna z miesiąca na miesiąc staje się popularniejsza, ale z drugiej strony nadal jest rzadziej spotykana niż tradycyjna mozaika kwadratowa. W sklepach pojawiają się coraz to nowe wzory i kolory mozaik o sześciokątnych elementach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.