Mozaika szklana najczęściej jest kojarzona z małymi płytkami dekorującymi ściany i podłogi w kuchniach lub łazienkach naszych domów. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyny sposób wykorzystania barwnych szkiełek. Jednym z pomysłów na mozaikę są lampy.

Mozaika –  niby taka sama a inna

Mozaika szklana, z której wykonane są lampy znacznie różni się od tej, którą mamy w naszym sklepie. Do delikatnych przedmiotów wykorzystuje się znacznie cieńsze szkło. Zazwyczaj nie jest ono pocięte na równe części, ale poszczególne elementy różnią się od siebie kształtem, co pozwala stworzyć niepowtarzalne wzory, a przy okazji umożliwia formowanie kształtu lampy.

Mozaikowa lampa – technika wykonania

Również techniki wykorzystywane do wykonania mozaikowej lampki znacznie różnią się od technik wykorzystywanych w przypadku mozaiki układanej na podłodze. Przede wszystkim płytki szklane w lampkach nie są przyklejane do jakiejkolwiek powierzchni. Delikatne szkiełka są dokładnie docinane a następnie łączone za pomocą spoiwa. Często wykorzystuje się w tym celu ołów. Nagrzewa się go a następnie okleja poszczególne elementy i łączy w spójną całość.

Lampa z mozaiki – pomysł na niebanalną dekorację

Mozaika szklana wśród wielu swoich cech ma również przejrzystość. Płytki szklane niezależnie od koloru przepuszczają światło. Ta cecha wykorzystywana jest w przypadku lamp z mozaiki. Światło wydostające się z wnętrza lampy nie jest jednak takie całkiem zwyczajne. Zapalając lampę z mozaikowym kloszem zobaczymy prawdziwe cuda. Wydostające się z lampy światło jest delikatnie przyćmione, a przenikając przez barwne szybki nabiera ich koloru. Dzięki temu pomieszczenie, które oświetlane jest lampą z kloszem wykonanym z mozaiki szklanej ma niezwykłą, wręcz magiczną atmosferę.

Lampy z mozaiki są często spotykane we wschodnich kulturach. Warto jednak wiedzieć, że także w naszych sklepach można spotkać ciekawe modele. Umiejętnie wykorzystane w aranżacji wnętrz domowych potrafią sprawić, że całe mieszkanie zmienia swój wygląd.