Układanie mozaiki jest bardzo popularnym sposobem dekorowania wnętrz. Mozaiki najczęściej spotykamy w kuchniach i łazienkach, niemniej jednak w niektórych mieszkaniach pojawiają się także, jako element zdobniczy w innych pomieszczeniach. Mozaika jest też stosowana w budynkach użyteczności publicznej np. na basenach czy w pomieszczeniach firmowych. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele typów mozaik. Różnią się od siebie wielkością elementów, kolorami, kształtem ale przede wszystkim materiałem z jakiego są wykonane. Dziś kilka słów właśnie o materiałach, z jakich produkuje się mozaiki.

Szkło

Obecnie jest to najpopularniejszy materiał, z którego wykonywane są mozaiki. Szklane mozaiki są chętnie kupowane z wielu powodów. Przede wszystkim są najtańsze wśród wszystkich dostępnych  na rynku. Ponadto charakteryzuje je szeroka gama kolorystyczna oraz różnorodność kształtów. Dzięki temu mozaiki szklane świetnie sprawdzają się niemal w każdym pomieszczeniu.

Kamień

Mozaiki kamienne są bardzo praktyczne, odporne i niezwykle efektowne. Niestety ich ogromną wadą jest cena. Niektóre z dostępnych na rynku mozaik kamiennych kosztują nawet 600 zł/mkw. Tak wysoka cena jest związana między innymi z materiałami wykorzystywanymi do ich tworzenia. Najczęściej mozaiki wykonane są z marmuru, kwarcu, łupków lub piaskowca. Kamienie te są odpowiednio cięte a następnie polerowane. Jedną z ciekawszych opcji są także mozaiki wykonane z obłych kamyczków rzecznych. Niewątpliwą zaletą mozaik kamiennych jest ich duża twardość oraz odporność. Dzięki tym cechom świetnie sprawdzają się zarówno we wnętrzach jak i na zewnątrz budynków. Mozaiki kamienne nadają się też do układania na podłogach w pomieszczeniach o intensywnym ruchu – nie tylko w domach, ale przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej.

Gres

Dla miłośników kamienia, których nie stać na mozaikę z marmuru czy kwarcu, powstała tańsza alternatywa jaką jest mozaika z gresu. Ma ona bardzo podobne parametry techniczne jak  kamienna. Można ją układać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Ponadto swoim wyglądem przypomina tę zrobioną z kamienia, co dodatkowo działa na jej korzyść.

Ceramika

Mozaiki ceramiczne jeszcze do niedawna były jednymi z częściej używanych. Nadal są chętnie kupowane ze względu na przystępną cenę oraz ciekawy wygląd. Doskonale sprawdzają się w kuchniach oraz łazienkach. Niestety mozaika wykonana z ceramiki zupełnie nie nadaje się do układania jej na zewnątrz budynku, ponieważ jest bardzo nasiąkliwa.

Drewno

Mozaika drewniana nie jest często  spotykana w naszych domach, niemniej jednak jest dostępna w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Drewniane powierzchnie nadają pomieszczeniom ciepłego i przyjemnego wyglądu. Mozaiki dostępne w sklepach najczęściej wykonane są z egzotycznego drewna. Jednak powoli pojawiają się także mozaiki sosnowe lub dębowe.

Metal

Wśród najrzadziej używanych są mozaiki metalowe. Wykonane są one z miedzi, brązu lub aluminium. Małe, metalowe blaszki naklejane są na płytki ceramiczne. Podczas układania takiej mozaiki należy bardzo uważać, ponieważ metalowe powierzchnie są wrażliwe na zarysowania.