Mozaika ścienna znana jest od tysiącleci. Od momentu swojego powstania była uznawana za element wystroju wnętrz o szczególnym znaczeniu. Do dnia dzisiejszego można znaleźć antyczne mozaiki na ścianach domów bogatych i wpływowych ludzi lub zdobiące świątynie. A dziś? Gdzie dzisiaj można znaleźć mozaiki?

Mieszkanie

W dzisiejszych czasach mozaika jest jednym z wielu materiałów wykończenia wnętrz domów i mieszkań. Dzięki temu, że produkowana jest na skalę masową stała się dostępna dla każdego. Mozaikę można ułożyć w kuchni, łazience, salonie a nawet na tarasie. Szeroka gama materiałów, z jakich jest wykonywana, kolorów i wzorów dostępnych w sklepie sprawiła, że stała się bardzo popularna i często jest wykorzystywana do dekoracji domowych pomieszczeń.

Świat wokół nas

Mozaika pojawia się również w mniej przewidywalnych miejscach. Niekiedy staje się ozdobą części miasta lub pojawia się w ogrodach. Wśród najbardziej znanych miejsc, pokrytych mozaiką jest Pasaż Róży znajdujący się w Łodzi. W tym miejscu na ścianach z obu stron obserwatora umieszczona jest mozaika ułożona z fragmentów luster. Odbijające się w lustrzanej powierzchni niebo oraz różne detale z otoczenia powtarzane nieskończoną ilość razy w kawałkach luster ułożonych naprzeciw siebie sprawiają, że mozaikowy pasaż wygląda niesamowicie. Warto do tego dodać, że obraz jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju nie tylko w zależności od miejsca, gdzie obserwator stoi, ale zmienia się również w czasie.

Mozaika – w sztuce sakralnej

Mozaika w kościołach i katedrach pojawiała się dość często w przeszłości. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że ostatnie wieki nie sprzyjały jej. Do zdobienia kościołów wykorzystywano malowane obrazy oraz rzeźby. Kamienna mozaika niekiedy pojawiała się jako materiał wykończenia podłóg. W ostatnich 20 -30 latach mozaika znów powróciła do łask i coraz częściej wykorzystywana jest do dekoracji nowo powstałych budynków. Maleńkie kostki tworzące obrazy to prawdziwe dzieła sztuki, które warto podziwiać.

Mozaika to nie tylko małe kostki, które układa się w domach i pomieszczeniach użytkowych. Układanie mozaik to często prawdziwa sztuka. Pasujące do siebie elementy zdobią przestrzeń miejską ale również wnętrza budynków sakralnych i nie tylko.