W większości domów łazienki są niewielkimi pomieszczeniami. W blokach czasami trudno się w nich obrócić. Dlatego pojawia się pytania – jak ułożyć w tak małym pomieszczeniu mozaikę, aby dobrze się prezentowała i nie przytłaczała? Oto kilka rzeczy, które warto mieć na uwadze urządzając małą łazienkę.

Mozaika jako dodatek

Mozaika wspaniale prezentuje się w dużych pomieszczeniach. Można nią pokryć całą ścianę i stworzyć niepowtarzalny obraz, który będzie piękną ozdobą. Niestety w przypadku małych łazienek taki sposób układania mozaiki się nie sprawdzi. Jeśli pokryjemy całą ścianę mozaiką stanie się ona zupełnie niewidoczna, a nawet może stać się przytłaczająca. Dlatego, w przypadku mozaiki bardzo ważny jest umiar. W małych pomieszczeniach powinna być ona dodatkiem, a nie głównym elementem wykończeniowym.

Mozaika w małej łazience

Aby mozaika nie przytłaczała, w małej łazience należy dawkować ją bardzo ostrożnie i uważnie. Ciekawy efekt daje umieszczenie mozaiki np. wyłącznie w strefie mokrej – w kabinie prysznicowej, nad wanną czy wokół umywalki. Mozaika wspaniale będzie wyglądała również jako element wykończenia półek łazienkowych czy w postaci ramy do lustra. Trzeba jednak pamiętać, żeby wszystkie mozaikowe elementy planować z umiarem i rozmysłem.

Kolor mozaiki

O tym jak będzie prezentowała się mozaika w pomieszczeniu decyduje wiele czynników, a jednym z nich jest kolor. Trzeba pamiętać, że jasne barwy optycznie powiększają pomieszczenie i rozjaśniają je. Ciemne kolory natomiast nadają całości elegancji. Warto także pamiętać o tym, by nie przesadzać z ilością mozaiki o silnych, nasyconych barwach. Jeśli marzą Ci się dodatki czerwone, pomarańczowe czy żółte stosuj je z rozwagą łącząc np. z gładkimi płytkami ceramicznymi lub jednokolorową ścianą.

Mała łazienka ma spore ograniczenia jeśli chodzi o możliwość jej urządzenia. Z pewnością nie będzie można ustawić wanny na środku albo trudne będzie zamontowanie dwóch umywalek. Niemniej jednak można spróbować wykorzystać mozaikę do dekoracji i podkreślenia niepowtarzalnego stylu Twojej łazienki. Jeśli dobierzesz odpowiedni wzór, kolor i nie przesadzisz z ilością, to Twoja łazienka stanie się prawdziwą perełką architektoniczną.