Na naszym blogu znajdziesz dużo informacji o mozaice szklanej i ceramicznej. Nie pisaliśmy,  jak dotąd o mozaice z kamienia, a warto, bo zainteresowanie nią zaczyna rosnąć.

Mozaika kamienna – materiały

Jak sama nazwa wskazuje mozaika tego rodzaju wykonana jest z kamienia. Najczęściej do jej produkcji wykorzystuje się kamienie powszechnie stosowanych w architekturze takich jak marmur, trawertyn, kwarc czy łupek. Na specjalne życzenie klienta mozaika może być również wykonana z kamieni półszlachetnych np. piasku pustyni czy macicy perłowej.

Mozaika kamienna – wzory

W przypadku mozaiki kamiennej gama wzornicza znacząco różni się od znanej nam mozaiki szklanej lub ceramicznej? Przede wszystkim duża część mozaik kamiennych nie składa się z dokładnie przyciętych prostokątów lub kwadratów. Często są to z różnokształtne elementy połączone ze sobą w całość za pomocą kleju i szerokiej fugi.

W sklepach można kupić kamienne mozaiki, którymi pokrywana jest cała powierzchnia podłogi lub ściany , są jednak i takie, które łączone są z mozaiką lub płytkami szklanymi albo ceramicznymi. Zdarza się również, że mozaika kamienna jest łączona z drewnem. Wówczas tworzy naturalny i bardzo ciekawy element dekoracji wnętrza.

Mozaika kamienna – czy warto ją wybrać?

Mozaika kamienna to jeden z wielu materiałów dekoracyjnych. Doskonale sprawdza się zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz domu. Trzeba przyznać także, że jest ona bardzo efektowna i doskonale sprawdza się w domach urządzonych minimalistycznie z naciskiem na wykorzystanie materiałów naturalnych.