W polskich sklepach możemy spotkać mozaiki, których oznaczenia mówią o ich pochodzeniu z Polski, Włoch, Hiszpanii lub innych krajów świata. Jednakże w przypadku większości z nich ogromna część działań produkcyjnych odbywa się w Chinach, a oznaczenia narodowe związane są z fazą wykończeniową. Czy zatem warto kierować się informacją o kraju pochodzenia mozaiki znajdującą się na opakowaniu?

Produkcja w Chinach – kraj pochodzenia Polska, Włochy Hiszpania…

Produkcja mozaiki zarówno ceramicznej jak i szklanej jest skomplikowana i czasochłonna. Dlatego wiele firm importuje mozaikę z Chin jako półprodukt. W kraju docelowym jest ona zdobiona i przygotowywana do sprzedaży. Ostatni etap produkcji odbywający się w wybranym kraju jest już wystarczającym argumentem, aby to właśnie z niego pochodziła mozaika – przynajmniej zgodnie z opisem na opakowaniu.

Czy mozaika jest zawsze produkcji chińskiej?

Oczywiście, że nie. W Polsce istnieje kilka firm produkujących wysokiej jakości mozaikę od A do Z. To w tych zakładach z surowców powstają małe kwadraty czy prostokąty, które następnie są dekorowane i przygotowywane do układania w naszych domach.

Mozaika z certyfikatem

O ile mozaika układana w naszych łazienkach czy kuchniach może być tą produkowaną częściowo w Chinach i zazwyczaj nie ma to większego znaczenia, o tyle mozaika wykorzystywana do budowy basenów powinna pochodzić od certyfikowanych producentów. Jeśli planujemy ułożyć mozaikę na dnie i ścianach basenu należy wybrać tę z europejskimi certyfikatami. Najlepsze mozaiki tego typu produkowane są we Włoszech oraz w Hiszpanii. W fabrykach specjalizujących się w ich produkcji każda kolejna partia produkowana jest zgodnie ze specjalistycznymi wytycznymi. Produkty wchodzące na rynek spełniają wszystkie wymogi aktualnie znajdujące się na listach certyfikacji europejskich.

W przypadku mozaik na baseny istnieją również tańsze odpowiedniki, niemniej jednak większość z nich nie spełnia kryteriów europejskich. Takie mozaiki nie posiadają informacji o europejskim certyfikacie, a jedynie o tym, że posiadają atest PIH.

Kupując mozaikę mało kto zwraca uwagę na kraj, gdzie została wyprodukowana. Zresztą informacja o kraju pochodzenia nie zawsze jest zgodna z rzeczywistym miejscem produkcji. W przypadku mozaik wykorzystywanych w domach, zazwyczaj, miejsce ich powstawania nie ma specjalnego znaczenia. Jeśli jednak szukamy mozaiki do wyłożenia dna i ścian basenu, to koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to czy spełnia ona europejskie standardy.