Mozaiki szklane podbijają serca coraz większej rzeszy Polaków. Ozdabiają nasze kuchnie i łazienki, a coraz częściej pojawiają się także w pokojach dziecięcych czy sypialniach. Piękne obrazy z mozaiki przyozdabiają ściany w salonach i w przedpokojach. Zanim jednak te małe dzieła sztuki powstaną, najpierw trzeba je ułożyć. Dziś kilka słów o tym na co zwrócić uwagę podczas montażu mozaiki?

Wybierz mozaikę idealną

Pierwszą rzeczą, o której musisz pamiętać jest wybór mozaiki jak najlepiej dopasowanej do twoich potrzeb. Masz do wyboru setki wzorów mozaik szklanych, które różni od siebie niemal wszystko. Kolor, wielkość elementów, ich kształt, grubość szkła, z którego zostały wykonane i oczywiście wzór, to cechy, które widać na pierwszy rzut oka. Jeśli przyjrzysz się dokładniej dowiesz się, że szklane płytki różnią się również sposobem produkcji szkła. Warto wiedzieć, że nie każda mozaika nadaje się do układania na podłodze, podobnie jak nie każda dobrze wygląda na ścienne czy w basenie.

Zaprawa klejąca

Do montażu mozaiki niezbędna jest zaprawa klejąca przeznaczona do montażu tego rodzaju ozdoby. Wybierając ją należy pamiętać, że mozaika szklana jest przezroczysta lub półprzezroczysta i nawet najdrobniejsze przebarwienia jakie się pod nią pojawiają są widoczne. Aby temu zapobiec najlepiej wybrać klej w białym kolorze, który elegancko prezentuje się pod każdą mozaiką niezależnie od koloru i wzoru.

Fugi

Po naklejeniu na ścianę mozaiki konieczne będzie wypełnienie szczelin między kostkami za pomocą fugi. W sklepach dostępnych jest wiele spoin, które świetnie się do tego nadają. W zależności od preferencji możesz wybrać fugę w kolorze neutralnym np. szarym, białym lub beżowym. Jeśli wolisz bardziej wyrazistą wersję możesz wybrać fugi w ciemniejszych kolorach np. czerwoną, granatową lub czarną. Osoby, które chcą stworzyć niepowtarzalną kompozycję na ścianie mogą wybrać specjalne fugi z dodatkiem brokatu.

Układanie

Mozaika szklana dostępna w sklepach to nie woreczek z malutkimi elementami do układania, ale specjalnie przygotowane płachty. Kostki mozaiki są naklejone na siatkę lub papier, co ułatwia ich układanie. Na przygotowaną powierzchnię należy położyć płachtę mozaiki i delikatnie docisnąć. Potem obok należy ułożyć kolejne płachty. Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na to jak przylegają do siebie płytki z poszczególnych płacht mozaiki oraz czy odległość między nimi jest równa.

Montaż mozaiki nie jest skomplikowany i nawet laicy dają sobie z nią radę. Konieczna jest jednak pewna wprawa i spora dawka cierpliwości. W zamian za czas poświęcony na układanie mozaiki otrzymasz wspaniałą dekorację, która będzie cieszyła oczy przez wiele kolejnych lat.