Mozaika szklana jest bardzo uniwersalnym materiałem wykończeniowym. Chętnie wykorzystywana jest do obudowy miejsc o zaokrąglonych kształtach. W polskich łazienkach można zobaczyć obudowane mozaiką wanny, brodziki prysznicowe czy umywalki. Poza łazienkami mozaikę używa się także do dekoracji powierzchni kuchennych. Najczęściej pojawia się ona na ścianach, warto jednak wiedzieć, że można także stworzyć piękny blat kuchenny z mozaiki.

Dlaczego mozaika szklana?

Główne zalety mozaiki to stosunkowo łatwy montaż, trwałość oraz wygoda użytkowania. Szkło, z którego wykonane są mozaiki jest odporne na wysoką temperaturę, wilgoć oraz związki chemiczne występujące w artykułach spożywczych takie jak kwasy, tłuszcze czy barwniki. Mozaika szklana nie ulega przebarwieniom pod wpływem np. soku z buraka czy octu, co niestety może się zdarzyć, gdy substancje te działają bezpośrednio na blat np. z olejowanego drewna.

Jak zbudować blat kuchenny z mozaiki?

Najprostszym sposobem jest ułożenie warstwy mozaiki na gotowym blacie z innego materiału. Można do tego wykorzystać np. stary, wcześniej używany, blat lub kupić nowy. Wybierając mozaikę na blat kuchenny warto pamiętać, aby jej zewnętrzna powierzchnia była gładka. Jeśli na zewnętrznej części będzie umieszczona naklejka z wzorem podczas codziennego użytkowania blatu może zostać zniszczona.

Montaż

Jeśli chodzi o sam montaż mozaiki na blacie nie różni się on niczym od standardowego montażu mozaiki na dowolnym innym podłożu. Po posmarowaniu powierzchni klejem układa się na niej mozaikę. Następnie należy zaczekać do stężenia kleju zgodnie z zaleceniami producenta. Na koniec konieczne jest wypełnienie wszelkich otworów fugą, która zabezpieczy podkład oraz mozaikę przed wpływem wilgoci.

Blat kuchenny z mozaiki pielęgnacja

Szklaną mozaikę niezależnie od miejsca, gdzie zostanie ułożona, łatwo jest utrzymać czystości. Do wyczyszczenia jej wystarczy wilgotna, miękka ściereczka z dodatkiem delikatnego detergentu np. płynu do naczyń. Blat szklany można również czyścić środkami przeznaczonymi do mycia szkła. Poza systematycznym czyszczeniem mozaika szklana nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Po dłuższym czasie użytkowania może okazać się konieczne uzupełnienie lub wymiana fugi, a niekiedy wymiana pojedynczych płytek. Takie zabiegi zdarzają się jednak rzadko.

Pamiętaj o zapasach

Decydując się na blat kuchenny wykonany z mozaiki pamiętaj, aby zostawić w zapasie kilka płytek. Mogą przydać się , kiedy pojedyncze elementy ulegną uszkodzeniu.