Elementem wykończeniowym mozaiki lub płytek układanych na ścianie czy podłodze jest fuga. Ma ona wiele zadań począwszy od dekoracyjnej a na praktycznym zabezpieczeniu ścian skończywszy. Jednakże jest to także najbardziej wrażliwy na uszkodzenia element. Podczas użytkowania ulega przebarwieniom, kruszy się, a niekiedy jest również atakowana przez grzyby i pleśnie. Kiedy zauważysz zmianę koloru i pęknięcia oznacza to, że czas pomyśleć o jej wymianie fugi.

Czy wymiana fug opłaca się?

Pierwszym pytaniem, które się nasuwa jest to o sens wymiany fug. Czy to się naprawdę opłaca? Może lepiej po prostu ułożyć nowe płytki? Jak jednak wynika z praktyki, jeśli płytki są w dobrym stanie, to wymiana fug będzie znacznie tańszą opcją niż wymiana całej okładziny. Materiały na nową fugę nie są drogie, a z jej wymianą poradzi sobie każdy majsterkowicz. Zupełnie inaczej byłoby ze zmianą całej okładziny ściennej czy podłogowej. Ich wymiana wiązałaby się z zakupem nowych płytek, fug i prawdopodobnie z wynajęciem fachowca, który je ułoży.

Co będzie potrzebne do samodzielnej wymiany fug?

Aby wymienić fugi musisz wybrać się do sklepu i kupić rylec, to narzędzie, które umożliwi Ci usunięcie starej figi spomiędzy płytek. Ponadto przyda się środek gruntujący, który zabezpieczy podłoże przed położeniem nowej spoiny. Na koniec należy kupić fugę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania zarówno pod względem jakości jak i kolorystyki.

Usuwanie starej spoiny

Usuwanie spoiny jest bardzo praco- i czasochłonne. Trzeba delikatnie wydłubać spomiędzy płytek lub elementów mozaiki szklanej całą starą fugę. Kiedy już to uda się wykonać należy bardzo dokładnie oczyścić powstałe szczeliny. Najłatwiej to zrobić przy pomocy odkurzacza, który wciągnie wszelkie drobiny, które pozostały między płytkami.

Przygotowanie do fugowania

Kolejnym etapem pracy jest przygotowanie powierzchni pokrytej płytkami do fugowania. Do tego celu niezbędny jest środek gruntujący. Przygotuj go zgodnie z instrukcją, która znajduje się na opakowaniu, a następnie małym pędzelkiem posmaruj wszystkie szczeliny między płytkami. Odczekaj wskazany przez producenta czas, aby wykorzystany środek dobrze przygotował powierzchnię do nakładania fug.

Fugowanie

Kiedy już środek gruntujący zabezpieczy szczeliny między płytkami możesz zacząć fugowanie. Na początek przygotuj fugę zgodnie z przepisem znajdującym się na opakowaniu. Następnie nałóż ją do każdej szczeliny. Pamiętaj, aby robić to bardzo dokładnie. Jeśli źle wypełnisz przestrzeń między płytkami po zastygnięciu spoiny mogą pojawić się otwory, zgrubienia albo pęknięcia. Po nałożeniu masy usuń jej nadmiar i wytrzyj powstałe na płytkach zabrudzenia. Pozostaw fugę do wyschnięcia. Kiedy spoina już wyschnie i stwardnieje wyczyść płytki z pozostałości po fugowaniu. Teraz możesz się cieszyć całkiem nowym wyglądem Twojej ściany lub podłogi.

Fugi to najbardziej wrażliwy i narażony na zniszczenia element ułożonej na ścianie mozaiki. Podczas codziennego użytkowania często ulegają zabrudzeniom, pękają i kruszą się. Kiedy nie nadają się już do naprawy można je wymienić na nowe. Zmiana fug nie tylko poprawia ich szczelność ale przede wszystkim sprawia, że mozaika znów wygląda jak nowa.