Do tej pory pisaliśmy o wykorzystaniu mozaiki w domu lub w jego najbliższym otoczeniu. Dziś kilka słów o mozaice w przestrzeni miejskiej, a dokładnie o Pasażu Róży w Łodzi. Jest to jedno z miejsc, które każdy mieszkaniec łodzi zna i co najmniej raz widział. Choć zdania na jego temat są podzielone należy przyznać, że pasaż jest niepowtarzalny i na każdym robi wrażenie.

Projekt Mia100 kamienic

W Łodzi w 2011 roku rozpoczął się program odnowy zaniedbanych, zabytkowych budynków pod nazwą „Mia100 Kamienic”. W ramach programu remontowane, przebudowywane i odnawiane były kolejne kamienice łódzkie. Wśród nich znalazły się również te na najbardziej znanej ulicy miasta jaką jest Piotrowska.

Ul. Piotrowska 3

Przy ulicy Piotrowskiej 3 znajduje się jedna z kamienic odnawianych w ramach programu Mia100 kamienic. Została ona przebudowana wewnątrz, co poprawiło znacząco warunki bytowe jej mieszkańców. Dodatkowo zostały wydzielone nowe lokale użytkowe. Jednak największą zmianą jaka została wprowadzona podczas remontu jest mozaika na ścianach znajdujących się w przejściu budynku. Nowy wygląd ścian zaprojektowany przez artystkę Joannę Rajkowską sprawił, że powstał pasaż, który jednych zachwyca a innych odstrasza.

Pasaż Róży

Pasaż Róży, bo tak nazwano przejście znajdujące się w podwórku kamienicy na Piotrowskiej 3 w Łodzi, to wąski przesmyk, którego ściany wyłożone są odłamkami luster. Cała powierzchnia dwóch stojących naprzeciw siebie ścian kamienic mieni się w świetle słońca i gwiazd. Niezwykłą cechą tej konstrukcji jest fakt, że każdy, kto ją ogląda widzi coś innego. Obraz odbijający się w lustrzanych odłamkach jest inny w zależności od miejsca, w którym stoi widz.

Pasaż Róży pokazuje jak wspaniale może wyglądać mozaika na zewnątrz. Dzięki  potłuczonym lustrom, w Łodzi powstało wspaniałe miejsce, gdzie można przyjść i zobaczyć coś niezwykłego.